Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Medya ve İletişim Birimi aracılığıyla, göz muayenesi kontrollerinin ehemmiyeti ile alakalı açıklamalarda bulunan Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Göz Uzmanı Op. Dr. Emre Ersoy, “Göz problemleri doğumdan, hayat sonuna kadar yaşamamızın her hatıranda ortaya çıkabilir ve bizleri körlükle sonuçlanabilecek acı bir gerçekle yüz yüze bırakabilir. Erken teşhis ve rehabilitasyon ile ve sık kontrollerle bir hayli hastada ciddi görme kayıplarının engellenebileceğini unutmamalıyız” dedi.

Yenidoğan göz muayenesinin önemi
Ersoy, göz muayenesinin özellikle yenidoğan bebeklerdeki önemine değinerek, “Özellikle zamanından önce doğan bebeklerde karşılaşabileceğimiz prematüre retinopatisi, yenidoğan göz enfeksiyonu, doğumsal göz tansiyonu ve doğumsal katarakt hayata merhaba derken bizleri ve aileleri şaşırtıp üzebilir” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda göz muayenesinin önemi
Gözle alakalı yaşanabilecek her türlü meselede netlikle göz doktoruna başvurulması gerektiğini belirten Ersoy, “Çocuklarda gözün renkli bölümü büyük görünüyorsa, iki göz arasında büyüklük farkı varsa, sulanma, ışığa bakamama, bir veya iki gözde matlık (fotoğraflarda çocuğunuzun gözü beyaz çıkıyorsa) göz kayması varsa dikkat. Bunlar ilk belirtiler olabilir. Netlikle göz doktoru muayenesi gerekir” şeklinde konuştu.

“Acil hekime başvurun”
Ersoy, kesici, delici, göz kapağı şekli bozuklukları gibi vakalarda acil hekime başvurulması gerekildiğini hatırlatarak, “Her yaşta karşılaşılabileceğimiz kesici, delici travmalar, göz kapağı şekil bozuklukları, yüz felci, kimyasal yanıklar, iz bırakan enfeksiyonlar, gözün saydam tabakasında tahribata ve ileri dönemde de körlüklere neden olmaktadır. Bu yüzden zaman geçirmeden göz muayenesi gerekir” dedi.

Kronik hastalıklara dikkat
İleri yaşlarda karşılaşabilinecek şeker hastalığı, retina hastalıkları, glokom hastalığı (göz tansiyonu yüksekliği) ileri ve geç kalınmış kataraktların körlüklere yol açabileceğine değinen Ersoy, “Şeker hastalıkları kontrol altında olmayan hastalar daha yüksek riziko altındadır. Şeker hastalığı 20-65 yaş arasındaki insanlarda görülen en sık körlük nedenidir. Ayrı olarak hamilelik, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve anemi varlığı şeker hastalarında göz tutulumunu kötü istikamette etkileyebilmektedir. Retinada görme merkezinde (sarı noktada) ödem, kanama odakları ve yeni damarlanmalar oluşabilir. Daha sonra bu yeni damarlar göz içi kanamasına ve retina dekolmanına yol açabilirler. Bütün bu hastalıklar ve komplikasyonları rehabilitasyon edilmezse körlükle sonuçlanabilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Koray Ustabaşı
 

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde haber, haberler ve uefa hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Avrupa Ligi’nde tarihi başarı!

UEFA Avrupa Ligi tarihinde ilk sefer 3 Türk takımı son 32 turunda mücadele edecek. Futbolda …

.